Ar tavo vaikas apsaugotas nuo tuberkuliozės?

Latentinė tuberkuliozė ypač pavojinga vaikamsDaugėja susirgimų atsparia vaistams tuberkulioze. Latentinė tuberkuliozė Lietuvoje dažniau diagnozuojama vaikams. Kas trečias imunologinių „Quantiferon” kraujo tyrimų mėginys dėl latentinės arba slaptosios tuberkuliozės, kuri gali išsivystyti į aktyvią ligos formą, yra teigiamas.

Gydytojo pulmonologo Algimantas Tarūtos nuomone, lietuviai nuo tuberkuliozės ginasi alkoholiu, vengia gydytis ir nesitikrina dėl šios infekcinės ligos. Nors sergančiųjų tuberkulioze mažėja, nuo šios infekcinės ligos kasmet miršta po kelis šimtus lietuvių, o suserga – apie pusantro tūkstančio. Apie tuberkuliozę ir jos pavojų pasakoja Kauno klinikų filialo Romainių tuberkuliozės ligoninės direktorius gydytojas pulmonologas Algimantas Tarūta.

Kodėl Lietuvoje daug žmonių serga tuberkulioze, o dažnas šios ligos simptomus laiko paprasčiausiu bronchitu?

Nors susirgimų tuberkulioze mažėja, problema iš tikrųjų aktuali. Ne visus ligonius mes „sugaudome“. Mat sergančiųjų tuberkulioze niekas neieško, pats žmogus turi kreiptis į medikus. Daug ligonių nesigydo, tuberkuliozės simptomus laiko bronchitu, o į gydytojus kreipiasi tik ligai įsisiūbavus, kai jau nusilpsta ir liga smarkiai progresuoja. Dažnai į ligoninę atvažiuojama ne pasigydyti, o numirti.

Kaip plinta tuberkuliozės bakterijos?
Tuberkuliozės bakterijos plinta oro lašeliniu būdu, kai sergantysis atvira tuberkulioze kontaktuoja ar su bendradarbiais, šeimos nariais ar kitais žmonėmis. Kosulio metu išsiskiria burbuliukai, kuriuose yra tuberkuliozės bacilų, todėl atvira tuberkulioze sergantis žmogus gali užkrėsti. Kosintis, čiaudintis ir sloguojantis žmogus pavojingas tuberkuliozės bakterijų platintojas autobuse, lifte, vaikų darželyje ar mokykloje.

Ar daug sergančiųjų nežino, kad yra užsikrėtę tuberkulioze?

Didžiausia problema, kad žmogus nežino, kuo serga ir yra tuberkuliozės bacilų nešiotojas, galbūt sergantis atvira tuberkulioze. Pradėjus gydymą, ligos bacilos žūsta jau trečią – penktą dieną. Po dviejų – trijų savaičių tuberkuliozės bacilos į aplinką nebeišskiriamos.

Kontaktavusieji su atvira tuberkulioze sergančiais ligoniais ne visada suserga iš karto. Dažnai vystosi slaptoji arba latentinė tuberkuliozė. Kuo pavojinga latentinė tuberkuliozė vaikams ir suaugusiems?

Nuo latentinės tuberkuliozės labai svarbu apsaugoti vaikus. Jeigu tėveliai ar seneliai serga tuberkulioze, vaiką reikia nuolat stebėti, jam turėtų būti taikoma profilaktika. Turėtų atsargiai elgtis imunosupresiniu metodu gydomi sergantieji tuberkulioze arba ligoniai, kuriuos ruošiamasi gydyti biologiniais preparatais. Imunosupresinis gydymas gali išprovokuoti latentinės tuberkuliozės paūmėjimą, todėl galima susirgti aktyvia tuberkuliozės forma. Sveikiems aplinkiniams latentinė tuberkuliozė nepavojinga, nes ja sergantis žmogus bacilų neišskiria, tik pats gali susirgti aktyvia tuberkuliozės forma. Jeigu imuninė sistema stipri, tuberkuliozė ir lieka latentinė.

Deja, statistikos duomenimis, iki 10 proc. visų užsikrėtusiųjų slaptąja tuberkulioze suserga aktyvia jos forma ir apie 50 proc. iš jų miršta.

Ar kontaktavęs su tuberkulioze sergančiuoju gali susirgti po 2-3 metų? Ar užtenka tik pasitikrinti po galimo kontakto?

Taip, tuberkuliozė gali užpulti ne tuoj pat, o po metų, dviejų ar trijų. Reikėtų bent vieną kartą per metus tikrintis sveikatą, o pajutus anksčiau minėtus simptomus – skubiai kreiptis į šeimos gydytoją ar pulmonologą.

Lietuvoje atliekamas imunologinis kraujo tyrimas dėl latentinės tuberkuliozės. Kada šis tyrimas yra svarbus?

Šie nauji tyrimai svarbūs nustatant latentinę tuberkuliozę. Jie labai naudingi vaikams, taip pat suaugusiesiems, kuriuos ruošiamasi gydyti biologiniais preparatais. Tyrimas tikslesnis nei „Mantu reakcija“ ar kiti tuberkulino mėginiai, tik kol kas brangokas.

Kodėl žmonės vengia tikrintis dėl tuberkuliozės? Ar juos atbaido tai, kad tuberkuliozė laikoma asocialių asmenų liga?

Tuberkulioze suserga ir tvarkingi žmonės. Bijodamas užsikrėsti dažnas šalinasi sergančiojo tuberkulioze, todėl psichologiškai jį žlugdo. Mano nuomone, nedera į sergantįjį žiūrėti kaip į raupsuotąjį. Jeigu ligonis laikosi higienos ir gydosi, jis visiškai nepavojingas ir gali pasveikti. Žinoma, gydymas netrumpas – trunka šešis mėnesius. Svarbu nenutraukti gydymo, nes vėliau jis gali tęstis ir dvejus- trejus metus. Apmaudu, jeigu ligoniai nepaiso gydytojų o klauso panašių alkoholio mėgėjų, patariančių, anot jų, nepagydomos ligos bacilas naikinti alkoholiu. Deja, tuberkuliozės bacilos atsparios rūgščiai ir alkoholiui.

Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos valdybos pirmininkės, laboratorijos „Sosdiagnostika” vadovės, laboratorinės medicinos gydytojos Eglės Marciuškienės komentaras

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, tuberkuliozės mikobakterijomis užsikrėtę trečdalis pasaulio gyventojų. Iki 10 proc. jų suserga tuberkulioze. Latentine (slaptąja) tuberkuliozės forma serga 90 % ligonių. Nors sergantysis latentine tuberkulioze jokių ligos simptomų nejaučia, infekcijos kitiems neperduoda ir, atrodytų, didelio pavojaus nekelia nei sau, nei aplinkiniams, gydytis būtina, nes bet kuriuo momentu liga gali suaktyvėti. Tuberkuliozė paliečia ne tik asocialius asmenis, bet ir jaunus dirbančius žmones. Nustatyti, ar žmogus serga slaptąja tuberkulioze ir ar ši tuberkuliozė išsivystys į aktyvią ligos formą padeda Lietuvos didžiuosiuose miestuose atliekamas „Quantiferon” imunologinis kraujo tyrimas.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook